OUT 2024 #Runnersstories Корнелиа Хорват - Унгарија

Ви треба мотивација да продолжите со планинско трчање оваа зима? Бидете инспирирани и придружете се на Корнелија Хорват на стартната линија на следното издание на Охрид Ултра-Треил во мај 2024 година.

ОУТ: Те молиме претстави се пред нашите следачи

Јас сум Kornélia Horváth (@simannelli), исклучително ентузијастички и аматерски планински тркач. По професија сум економист, но со години држам музички развојни часови за бебиња и мали деца. Живеам во Печ, Унгарија со моите три сина (12,14 и 16 години), така што тие се приоритет во мојот живот.

ОУТ: Од кога трчаш на планина и зошто?

Од дете се занимавав со многу спортови каде што трчањето беше дополнителна вежба. Треил трчањето ми стана главен спорт пред 8 години и од тогаш редовно трчам. Навистина уживам. Тоа ми додава многу во животот.

ОУТ: Во што најмногу уживаш во планинското трчање?

Трчањето на планина за мене значи слобода, ме има покажано колку повеќе сме способни отколку што мислиме. Тоа ме полни, ми дава многу искуство и ме прави поенергична во другите области од животот.

OUT: Дали имаш незаборавно искуство/приказна за планинското трчање да ја споделиш со нас? (или раскажи ни за твоето најголемо достигнување)

Имам многу незаборавни искуства со планинското трчање. Можеби моите најголеми успеси беа моето прво место на маратонот KAT100 во 2021 година и моето 15-то место на трката Lavaredo Ultra 120K (2022).

ОУТ: Како остануваш мотивиранa кога тренинзите стануваат тешки?

Ќе се качам на планина на изгрејсонце во секое време 😊. Многу сум мотивирана, не го гледам тоа како тренинг, туку како забава, радост и подарок.Го ценам времето што можам да го поминам во трчање. Покрај тоа, мојот партнер и моите пријатели кои трчаат исто така ме охрабруваат, дури и ако поради некоја причина не сакам да излезам.

ОУТ: Кои се твоите најдобри три „мали нешта“ што ги правиш за да спречиш повреда?

Ниту јас не можев да ги избегнам повредите, но се трудам. Паралелно користам неколку патики за трчање и постојано ги менувам. Редовно правам вежби за зајакнување и релаксација. Верувам и во масажа, за која имам доста време во последно време.

ОУТ: Кога би можел да им дадеш еден совет на помалку искусните тркачи на патека, кој би бил тој?

Градација 😊, градација. Дајте му време на вашето тело, мускулите и зглобовите да се навикнат на трчање. Постепено зголемувајте го растојанието, не умирајте во секое трчање, а пред се уживајте во трчањето.

Premium Sponsor

Official Sponsor

Partners

Collaborators

Organizer

JOIN US ON STRAVA

Ohrid Ultra-Trail® 

RACE@OHRIDULTRATRAIL.COM
- 0038970997348
envelopephone-handsetchevron-down-circle
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram