Мајк ван дер Мерв

OUT 2024 #Runnersstories Мајк ван дер Мерв - Јужна Африка

Чест ни е да ви го презентираме првиот тркач од Јужна Африка на Охрид Ултра-Треил. Од неодоливи благи до повеќекратни пива и авантуристички патеки. Запознајте го јужноафриканскиот инжињер кој ќе ја предизвика стартната листа на Самотска Треил 40К оваа година. Регистрирај се и биди дел од оваа разнолика стартна листа.

ОУТ: Те молиме претстави се пред нашите следачи.

Здраво, јас сум Мајк ван дер Мерв (@the_mikeza), авантуристички тркач, инженер и тренер за трчање од Јужна Африка. Во моментов работам во Холандија со цел да ја декарбонизирам индустријата за пиво.

ОУТ: Од кога трчаш на планина и зошто?

Трчам околу 4 години. По повлекувањето од клупскиот фудбал, ми требаше нова активност, а одењето во планините стана одличен начин да се издувам. Натпреварувањето на трки беше природен следен чекор. Навистина уживав во растот што го постигнав откако почнав да трчам на планина и со нетрпение очекувам да продолжам да ги поместувам моите граници за да видам што е можно. Има толку многу неверојатни места за трчање на овој свет, со нетрпение очекувам да ги освојам сите.

ОУТ: Во што најмногу уживаш во планинското трчање?

Прво, способноста да се јадат големи количини на тестенини после долго трчање 😉

Планинското трчање е неверојатен начин да избегате од светот и да се вратите во природата. Тоа ми дава можност да посетам уникатни места кои многу малку луѓе имаат шанса да ги видат, а споделувањето со другите го прави уште подобро.

Исто така, ми овозможува повторно да се чувствувам како дете, бидејќи можам да бидам воодушевен од прекрасните глетки и потоа да уживам во возбудата додека трчам по удолницата.

OUT: Дали имаш незаборавно искуство/приказна за планинското трчање да ја споделиш со нас? (или раскажи ни за твоето најголемо достигнување)

Трчањето во планините е полно со неверојатни искуства, неверојатни глетки и одлични луѓе што ги среќавате на патот. Моето најголемо достигнување беше кога отидов во Зимбабве за да се тркам на Sky Run Ultra Trail. Таму го освоив првото место, трчав со професионалец од светска класа и поминав време со дел од семејството што не сум го видел речиси 20 години.

ОУТ: Како остануваш мотивиран кога работите стануваат тешки?

Помислата за добро заработеното пиво по трката дефинитивно помага!

Секогаш ќе поминувате низ падови за време на трките, тренинг циклусот и животот воопшто. Сеќавајќи се дека сум поминал низ слични падови во минатото и дека сè уште сум тука насмеан ми помага да продолжам да напредувам.

ОУТ: Кои се твоите најдобри три „мали нешта“ што ги правиш за да спречиш повреда?

1. Никогаш не ја пропуштајте шансата да јадете закуска. Јаглехидратите се наш пријател!

2. Да го слушам моето тело и никогаш да не го туркам телото кога му треба пауза.

3. 10-15 минути силов тренинг и мобилност во денот.

ОУТ: Кога би можел да им дадеш еден совет на помалку искусните тркачи на патека, кој би бил тој?

Никогаш не ја губете од фокус причината зошто на прво место почнавте да трчате и обидете се секогаш уживајте. Вака трчањето никогаш нема да ви стане скучна работа и ќе останете доследни на тренингот.

Premium Sponsor

Official Sponsor

Partners

Collaborators

Organizer

JOIN US ON STRAVA

Ohrid Ultra-Trail® 

RACE@OHRIDULTRATRAIL.COM
- 0038970997348
envelopephone-handsetchevron-down-circle
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram